Hypotéky v ČR: Strach a nejistota se vytrácí

Hypotéky v ČR: Strach a nejistota se vytrácí

27.12.2010 - Rok 2010 nebyl pro banky tak špatný jak se predikovalo. Přicházely s novými produkty a klesala i úroková sazba. Více o hypotéčním trhu s Petrou Horákovou Krištofovou, manažerkou Asociace hypotečních makléřů (AHM).

Jak vypadal z vašeho pohledu tento rok hypoteční trh v ČR?
Především mne těší, že tento rok ukázal, že banky chtějí hypotéky poskytovat, a že přichází s novými, zajímavými produkty. Nový konkurenční tlak mezi bankami trhu svědčí. Trhu pochopitelně prospěl i pozvolný pokles úrokových sazeb, jehož jsme byli svědky po celý rok.
 
Máte odhad, kolik bylo za tento rok poskytnuto asi hypoték?
Odhaduji, že celkový objem poskytnutých hypoték v roce 2010 se přiblíží k 80 mld. Kč.

Co říkáte na "vánoční" akce bank? Jsou nabídky výhodné? Nechtějí banky jen na konci roku zlepšit bilanci v poskytnutých úvěrech?
Podzimní akce bank plynule přešly v akce vánoční. Nabídky se soustředily především na zvýhodněné úrokové sazby a slevy na poplatcích za zpracování. Takové akce hodnotím jako krok správným směrem, protože klienti jsou při výběru hypotečního produktu citliví na cenu hypotéky. Další parametry úvěru jsou samozřejmě neméně důležité, ale nejsou na první pohled tolik viditelné a veřejnosti nejsou jednoduše komunikovatelné.

Změnilo se nějak chování klientů, nebo stále panuje všeobecný strach a nejistota?
Strach a nejistota se pozvolna vytrácí. Klienti neřeší, zda-li pořízení bydlení ano, či ne. Oni potřebují nemovitost koupit, jen nechtějí své rozhodnutí příliš uspěchat. Vůči prodávajícím cítí svoji převahu a snaží se dojednat si co nejvýhodnější cenové podmínky. U hypoték chtějí klienti často využít příznivé situace a zafixovat si nízké úrokové sazby na delší dobu.

Jsou banky v půjčování benevolentnější, nebo zůstávají stále přísné v podmínkách poskytování úvěru?
Podmínky schvalování nijak výrazně nezvolnily a v tomto směru ani nelze výrazné změny očekávat. Banky jsou však v opodstatněných případech schopné schválit výjimku a poskytnout úvěr i nad rámec standardních podmínek. Takové výjimky jsou však možné zejména pro velice bonitní a nedelikventní klientelu.

Má šanci získat hypotéku třeba cizinec z oblasti mimo EU?
Banky rozlišují cizince podle země původu, podle pobytu v ČR (žádný/přechodný/trvalý) a podle země, odkud plyne jejich příjem. I v případě některých zemí mimo EU může získat úvěr cizinec s příjmem ze zahraničí a bez trvalého pobytu v ČR. Neplatí to však paušálně pro všechny země, některé země vnímají banky jako rizkové. Pokud má klient příjem z ČR (většinou alespoň 6 měsíců), výběr bank je širší. Pokud by měl klient trvalý pobyt v ČR, výběr možných bank by byl ještě širší.

Jaké hypotéční produkty se poskytovaly nejčastěji?
Nejčastěji standardní hypoteční úvěry na koupi do 85% zástavní hodnoty. Klienti se také začali více zajímat o hypotéky s variabilní úrokovou sazbou.

Zaznamenala vaše asociace větší zájem o spolupráci s makléři?
Zájem o služby makléřů sdružených  AHM je stabilní a kopíruje vývoj trhu. Nové hypoteční produkty, složitá metodika bank i rozdílnost požadavků jednotlivých bank pro poskytnutí hypotéky – to vše přivádí další a další klienty k hypotečním makléřům, aby se mohli bezplatně poradit.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy