Reality na Valašsku: Malé byty tu nemají šanci

Reality na Valašsku: Malé byty tu nemají šanci

26.11.2010 - Jak se zdá, Valašsko žije vlastním realitním životem. Zatímco jinde v Česku se lidé přetahují o malé byty, v této lokalitě stojí na pokraji zájmu. Svědčí o tom i cenový propad za poslední rok.

Vsetínský region patří mezi města, u kterých stále nedošlo ke stabilizaci cen nemovitostí. „Mnozí prodávající stále drží vysoké ceny a tím často blokují potenciální prodej,“ uvádí Simike Valigurová, ředitelka Re/max Quality. Důvod je přitom velmi prostý. Valaši velmi lpí na svém majetku a často se těžce rozhodují k prodeji. Pokud se ale odhodlají, požadují obvykle za nemovitosti vyšší ceny než jinde. „Místní obyvatelé také neradi mění lokalitu bydliště. Z tohoto důvodu hledají bydlení často jen v nejbližším okolí,“ uvádí další specifický znak Valaška Valigurová.

Valaši myslí dlouhodobě
Poptávka je zde nejvíce po rodinných domech, parcelách a díky turistické atraktivitě lokality rovněž o chalupy. „Prodávaly by se i malé domy, ale těch je nedostatek,“ doplňuje Valigurová. Pokud jsou nabízeny byty za rozumnou cenu, prodávají se i ty. A to hlavně ve Vsetíně. 

Byty menších kategorií byly přitom za poslední rok poptávány mnohem méně než byty větší, což se odrazilo i na nabídkových prodejních cenách. „Byty 1+1 ztratily 9,59% a byty 2+1 zaznamenaly pokles 9,60%. Že obě kategorie vykázaly shodný pokles cen je velmi pozoruhodný jev. Je totiž běžné, že ve větších městech jsou cenové výkyvy mezi těmito dvěma kategoriemi bytů velké. Obyvatelé měst jdou zpravidla nejdřív do menších bytů, proto je u nich větší poptávka a menší propad cen, a posléze do bytů větších. Na Vsetínsku ovšem byty 3+1 vykázaly za poslední rok jen malý pokles nabídkových cen (-3,32%), což si lze vyložit jako kategorii s poměrně silnou poptávkou,“ analyzuje Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, provozující servery www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz.

Michal Pich si tuto nestandardní situaci vysvětluje shodnou cílovou skupinou kupujících. Většina obyvatel v tomto regionu přistupuje ke koupi nemovitosti s ohledem na dlouhodobost. "Mnozí si raději připlatí na větší byt např. 3+1 s tím, že už nechtějí dále otázku bydlení řešit,“ dodává.

Inzerované ceny versus realita
Tamní realizované developerské projekty využívají především turistické atraktivity lokality a tak vznikají hlavně pro rekreační účely. Takové nemovitosti si však pořizují pouze dobře situovaní zákazníci. „V současné době probíhá výstavba a prodej apartmánů na Razule nebo prodej apartmánů na Pustevnách vedle hotelu Tanečnice,“ uvádí několik aktuálních projektů Valigurová. 

Budoucnost valašského realitního trhu podle Valigurové nemusí souviset jen s růstem cen nemovitostí. Ceny je podle ní naopak nutné dostat do odpovídající roviny. „Nikdo neví přesně, jak se budou ceny nemovitostí vyvíjet, ale dá se předpokládat, že až se inzerované ceny dostanou na hodnoty, které bude současná poptávka akceptovat, dojde k dynamice realitního trhu. Je důležité si uvědomit, že většina cen, které jsou uváděny na realitních serverech, nejsou ceny, za které se pak nemovitosti opravdu prodají. Tyto ceny jen zkreslují prodejní realitu a zbytečně protahují prodej. Prodávající stejně musí časem poskytnout ještě větší slevu, než kdyby hned na začátku věřil našim doporučením a vyšel s cenou, která odpovídá současné tržní hodnotě,“ ukončuje Valigurová.

Jitka Vrbová

odebírat zprávy