Reality Praha: V kurzu jsou panelové byty

Reality Praha: V kurzu jsou panelové byty

24.11.2010 - V hlavním městě „frčí“ hlavně malé byty, u kterých je možné získat hypotéku. Své příznivce si tu ale stále více získávají také panelové byty. Naopak velké byty moc nelákají. Realitní situace už má v Praze nakročeno k oživení, ale stejně jako jinde v Česku chybí to zásadní - kupci.

Názory na vývoj realitního trhu se různí. Někdo je zastáncem toho, že jsme pořád ve stagnaci, ale já bych řekl, že se pohyb začíná objevovat, i když zatím velmi vlažný. Problémy jsou hlavně v nedostatku reálných kupujících,“ popisuje aktuální situaci v hlavním městě Michal Müller ze společnosti ATDK Real.
Celý rok 2010 byl v Praze ve znamení stagnace, což bylo důsledkem zpřísnění podmínek bankovního sektoru. Od září už zde realitní společnosti opět hlásí mírný nárůst klientů, což je jen bumerangový efekt uvolnění pravidel pro poskytování hypoték a úvěrů.
Zájem je nejvíce o tzv. startovací byty o velikosti 40-70 m2 s cenou do 2,5 mil. Kč. U těchto bytů lze snadněji dosáhnout na úvěr. Absolutní propadák jsou byty větší ,“ říká Tomáš Křepinský, ředitel Tonza Reality. Velké byty jdou podle jeho slov na odbyt pouze v perspektivních či prestižních lokalitách jako je Praha 1, Praha 6 - Dejvice, Praha 4 - Braník.
Problém prodat velké byty potvrzuje rovněž ATDK Real. „Nejvyšší zájem, díky ceně, je o panelové byty,“ prozrazuje nový trend Michal Müller.
Zájemci o bydlení v pronájmu se v současnosti mohou těšit z rozmanité nabídky. „Problém je bohužel s cenami, které jsou nadhodnocené. Dá se ale předpokládat, že majitelé nemovitostí půjdou s cenami dolů,“ kritizuje Müller.

Neprodané byty do pronájmu
Nejvíce dostupných nových bytů je podle nedávné analýzy společnosti Ekospol na Praze 4, 5 a 9. Naopak na samém konci žebříčku se z hlediska nabízených bytů pohybuje centrum města - Praha 1 a 2. „Co se týče analýzy Ekospolu, tak mají určitě pravdu. Když pomineme to, že Praha 4 je největší městskou částí, tak za to může masivní výstavba novostaveb v těchto lokalitách. Zde ale zase narazíme na problém kupujících. Díky tomu vidíme, že stavební společnosti začaly byty, které nemohly prodat, pronajímat,“ uvádí Michal Müller.
Velký potenciál má podle Ekospolu hlavně městská část Praha 10, kde je jednak dostatek kvalitních pozemků a jednak se může pochlubit velmi dobrou dopravní dostupností do centra. Od začátku roku zde byly prodány dvě stovky nových bytů. Nejvíce se jich přitom prodalo na Praze 9 (674 bytů).

Vše nasvědčuje tomu, že realitní trh v Praze bude v následujících letech postupně ožívat. „Realitní boom, který v Praze byl v letech 2006-2008 již Praha nezažije. Dojde i k mírnému nárůstu cen bytů v některých lokalitách,“ věští z koule Křepinský z Tonza Reality. Podle něj se změnil trh zejména v práci makléřů. „Zájemci hodně přemýšlí nad koupí bytu a obchodní případ je pro makléře o dost složitější,“ uzavírá Křepinský.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy