Dřevostavby - výhody, nevýhody, mýty

Dřevostavby - výhody, nevýhody, mýty

25.2.2008 – Po čase se opět vracíme k emailům od našich čtenářů. Tentokrát budeme reagovat na dotaz manželů Navrátilových z Brna, kteří nás poprosili o informace týkající se dřevostaveb. Poprosili nás o stručné sepsání základních výhod a nevýhod proč si pořídit či nepořídit dřevostavbu. Následně nás také požádali o zodpovězení několika konkrétních dotazů. Téma dřevostaveb nás zaujalo natolik, že jsme se rozhodli podělit se o tyto informace i s vámi.

Hlavní výhody dřevostaveb

Energetická úspornost dřevostaveb
Dřevostavby renomovaných výrobců se vyznačují vysoce nadstandardními tepelně izolačními vlastnostmi. Součinitel prostupu tepla u obvodové stěny dosahuje U = 0,229 Wm-2K-1, což v praxi znamená 50 % úsporu energie proti klasické technologii.

Kladný vztah k životnímu prostředí
Dřevo je ekologický, snadno dostupný a obnovitelný materiál. Je zárukou příjemného prostředí, vynikajících tepelných vlastností a dlouhé životnosti. Při zpracování dřeva vzniká výrazně menší zátěž pro životní prostředí, než u jiných stavebních materiálů.

Rychlost výstavby dřevostaveb
Samotná montáž dřevostavby realizované "na klíč" nepřesáhne i u největších domů 21 dní! Jde o úsporu ve vztahu k hypotéčnímu úvěru, kdy klient během několika málo týdnů splácí dům, ve kterém bydlí.

Efektivní využití plochy
Štíhlá konstrukce obvodové stěny dřevostavby umožňuje získat při stejné zastavěné ploše o 10 - 15 m2 podlahové plochy více proti klasické technologii. Získáme tak jednu obytnou místnost navíc.

Záruka pevné ceny
Zákazník dodavatelů dřevostaveb předem zná přesnou cenu, která je garantována od podpisu smlouvy o dílu až do předání domu. Když se ceny stavebních materiálů vyvíjí, zákazník má jistotu neměnné ceny.

Tradice, zkušenost, kvalita, záruka
Výroba a montáž je trvale sledována nezávislými zkušebními ústavy v ČR a v Německu, čímž je garantována kvalita domů postavených kdekoliv v Evropě


Hlavní nevýhody

Předsudky
Hlavní nevýhodou dřevostaveb u nás je ústup od dřeva jako tradičního stavebního materiálu v minulém století. Proto musí dnes překonávat řadu předsudků v mínění široké veřejnosti, stavebních firem, ale i některých architektů a projektantů.


Nejčastější mýty

V oblasti dřevostaveb je celá řada zažitých "informací" - mýtů, a to pro dřevostavby jak pozitivních, tak i negativních. Pokud máme realisticky uvažovat o výhodách a nevýhodách tohoto stavebního systému, je potřeba se s nimi seznámit a přemýšlet.

Dřevostavby jsou levnější než zděné domy
Při srovnání dvou stejně rozsáhlých staveb se výrazně cenově neliší jejich hrubá stavba, t.j. kolem 0,8 - 1,2 milionu Kč. Záleží na vnitřním vybavení domu: standardní či komfortní.

Dřevostavby jsou méně odolné proti povětrnostním vlivům
Dřevo je materiál s dlouhou životností, což dokazují roubené stavby staré i několik stovek let. běžně poskytovaná záruka na konstrukční systém domu je 30 let.

Dřevostavby jsou hořlavé
Zažité obavy z požáru jsou neopodstatněné. Dřevěné prvky déle udrží statickou pevnost do okamžiku zhroucení než ocelové či betonové. každá dřevostavba musí splňovat normu minimálně 30 minut neprohořlavosti stěny.

Dřevostavbu na první pohled pozná každý
Vnější podoba domu závisí na použitém venkovním materiálu, a mnohdy nesouvisí s dřevostavbou. Na vnější stranu dřevěného skeletu se používají omítky, fasádní desky či obklady. Takovýto dům může stát na jakémkoliv místě, vzhledem k okolní zástavbě.

Dřevostavby kupují lidé s nižšími příjmy
Typickými zákazníky dodavatelů dřevostaveb jsou lékaři, advokáti a zástupci vyšší střední příjmové třídy (statistické údaje dodavatelů), kteří nemají čas dohlížet na řemeslníky na stavbě. Dobře si totiž uvědomují, jak drahý jej jejich čas


Doufáme, že vám tato informace alespoň trochu pomohly s mnohdy nelehkou otázkou, zdali stavět dům z klasických cihel nebo využít možnosti výstavby dřevostavby. Zcela jednoznačná odpověď zdali volit dřevostavbu nebo dům z cihel pravděpodobně neexistuje. Ptali jsme se jak společností zabývajících se výstavbou dřevostaveb tak i majitelů stavebních firem preferující výstavbu z pálených cihel a musíme konstatovat, že každá z technologií má své nesporné klady a zápory. Těm, kteří o výstavbě rodinného domu teprve uvažují, můžeme doporučit jednání jak s výrobci dřevostaveb tak i se zástupci stavebních společností preferující výstavbu z cihel. Možná rozhodnou finance, možná rychlost a možná rozhodnou emoce. Věříme, že se rozhodnete správně.

Doporučujeme také
Rodinné domy nejsou jen nerealizovatelným snem

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy