Reality Brno: Rodinné domy jsou předražené, pozemků je nedostatek
18.2.2010 - Brněnská metropole patří dlouhodobě k lokalitám, kde se realitnímu trhu daří. Ten Zájem je tu hlavně o starší byty. Ceny nemovitostí klesly vloni až o 14%, ale zájemci mají šanci o lepších cenách i nadále vyjednávat. Nejvíce nedostatkovým zbožím jsou byty 2+1 a 2+kk a stavební pozemky.
„Největší poptávku zaznamenáváme na starší byty, a to téměř ve všech lokalitách v Brně. Rezervují se jak menší byty o velikosti 1+kk nebo 1+1, tak i byty dražší v centru Brna, kde se jejich cena pohybuje i kolem 4 milionů korun. Klienti jsou ochotni investovat i více prostředků, pokud se jedná o nemovitost, která umístěním a kvalitou odpovídá,“ komentuje Monika Russeggerová z realitní a developerské společnosti Russegger Real.
Menší zájem je o rodinné domy, kde ochota klientů kupovat mírně klesla s porovnáním s podzimem 2009. „Prodejní cena rodinných domů je mnohdy až o 30% nad skutečnou hodnotou domu,“ dodává Russeggerová. Vysoké ceny domů tak mnoho klientů donutí k tomu, že hledají stavební pozemek a chtějí si bydlení sami postavit. Pozemků je ovšem nedostatek a poptávka po nich stále obrovská. Některé pozemky se už nyní prodávají za vyšší ceny než před dvěma lety, kdy dosahovaly maxima. Obecně se ale odhaduje, že hodnota pozemků poroste.
Lidé mají v okolí Brna zájem o bydlení v oblastech jako jsou Modřice, Želešice, Rajhrad, Syrovice, ale také Troubsko, Moravany, Nebovidy, Žebětín, Ostopovice, Popůvky. Zájem setrvává i o pozemky v lokalitě Jinačovic. „Požadavky klientů jsou různé, ale největší důraz je kladen na dopravní dostupnost do Brna a lokalitu. Cena pozemků je často až na druhém místě,“ doplňuje Russeggerová.
Brno patří mezi města, která byla, co do poklesu cen nemovitostí, zasažena ekonomickou recesí nejméně z celé České republiky. „Průměrná cena bytu se v Brně snížila za období září 2008 až únor 2010 o necelých 6 procent,“ dodává statistické údaje , jednatel společnosti provozující síť realitních portálů v České republice a na Slovensku. Jedním z důvodů toho, že zde ceny tolik neklesaly, je dobrá lokace Brna - necelé dvě hodiny jízdy autem do Prahy, a stejně tak i do Vídně. Pomáhá ale také poměrně nízká míra nezaměstnanosti v porovnání s jinými regiony České republiky. Podle analytické společnosti Kingsturge se cena starších bytů v loňském roce propadla v Brně o 14% a u nových bytů to bylo 6%. „Pro kupující je klíčová cena a jsou schopni si vyjednat zajímavé slevy a to 10 – 20 %,“ říká Markéta Míková z Kingsturge.
Co se týče nové výstavby v roce 2010, je velmi pravděpodobné, že klesne. Příkladem projektu, který bude v letošním roce realizován, je druhá etapa projektu Klášterní dvůr v Rajhradě u Brna a společnost Bemett začíná stavět 38 bytů na Slatině. „Před několika dny jsme uvedli na trh projekt nejlevnějších nových bytů v Brně. Jedná se o projekt startovacích bytů v Brně - Slatině a zaváděcí ceny se zde pohybují v rozmezí 26.000 až 32.500 Kč/m2 vč. DPH. Díky pečlivé přípravě a plánování našich projektů nemusíme letos žádné projekty zastavit ani odložit,“ sděluje marketingový ředitel společnosti Bemett Jan Koubík. Podle něho jsou mezi novými byty žádané hlavně velikosti 2+1 a 3+1 za průměrné ceny kolem 29 tisíc za metr čtvereční včetně DPH.
Jak se bude situace v brněnské metropoli vyvíjet v budoucnu? „Dojde k ustálení trhu a ceny klesnou pouze tam, kde již dnes nebyly reálné. Hodně bude záležet na celkové ekonomické situaci a možnosti přístupu k penězům z hypoték,“ prorokuje Tomáš Matras, ředitel realitní společnosti Matras&Matras.
foto: Bemett, a.s.
Jitka Vrbová