Češi kupují malé byty na investici. Žít ale chtějí v mnohem větších
19.5.2017 - Nároky na rozlohu bytů, ve kterých si Češi představují život, rostou. Podle průzkumu chtějí nejčastěji bydlet ve čtyřpokojovém bytě o rozloze kolem sto metrů čtverečních. Podle odhadů byl v loňském roce každý čtvrtý byt prodán jako investiční. Češi kupují za účelem investice nejčastěji byty 2+kk, které pronajímají nezařízené.
Až tři čtvrtiny Čechů považují nákup bytu za dobrou investici. "Popularita bytů o dispozici 2+kk je dlouhodobá. Mění se ale důvody, proč je lidé kupují. V minulosti si menší byty kupovali zejména mladí, nezadaní lidé, kteří si po založení rodiny pořídili byt větší a ten menší začali pronajímat. Dnes už je trend takový, že lidé menší byty kupují primárně pro účely dalšího pronájmu. A právě po bytech 2+kk nebo 2+1 je ze strany potenciálních nájemníků největší zájem. Podíl investičních bytů může v současnosti tvořit až 30 procent z celkových prodejů," popsal Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.
Většina Čechů chce žít v bytě s obytnou plochou kolem sto metrů čtverečních. Přes 40 procent Čechů preferuje bydlení v novostavbě. Kupují je zejména mladí lidé kolem 35 let, těch je ve skladbě kupujících přes 70 procent. "Mladí mají o svém bydlení poměrně přesné představy. Vedle použitých materiálů se zajímají především o občanskou vybavenost a možnosti volnočasového vyžití v dané lokalitě. Rostou také požadavky na prostor. Mladé rodiny v současnosti nejčastěji kupují byty o dispozici 3+1 nebo 4+kk. Populární jsou přízemní byty s předzahrádkou, které suplují rodinné domy. Byty s předzahrádkou mají výhodu, že o celý dům se stará správce a lidé se starají jen o předzahrádku a byt. Kdežto v rodinném domě se starají jak o dům, tak o zahradu. Co se samotného vybavení bytu týče, převládá u kupujících zájem o nezařízené byty. Navíc developeři v Česku mají zařízené byty ve své nabídce minimálně, tím se liší od těch zahraničních. V zahraničí je totiž běžné, že si kupující může pořídit už zařízený byt připravený k okamžitému nastěhování,“ řekl Tal Grozner.
V nezařízených bytech Češi často provádějí úpravy. "Zhruba polovina kupujících chce ještě před nastěhováním provést nějaké úpravy od developera. Nejčastější klientské změny se týkají uspořádání koupelny či jejího realizačního standardu. Za takové změny klienti utrácejí nejvíce. Druhou nejčastější změnou jsou úpravy rozmístění elektrických zásuvek a přeložení rozvodů vody v kuchyňském koutě. Minimální množství klientských změn požadují kupující u bytů, které si pořizují jako investici," dodal Tal Grozner.
Lucie Mazáčová