Oživení hypoteční poptávky nepřijde skokově se snižováním úrokových sazeb

Oživení hypoteční poptávky nepřijde skokově se snižováním úrokových sazeb

17.3.2010 - Výsledky února potvrzují, že hypoteční financování je v dlouhodobé recesi. Je to v rámci očekávání, kdy předpokládáme, že k oživení dojde ve druhém čtvrtletí tohoto roku. V únoru poskytly banky necelých 2900 hypoték, což je o 11% méně než vloni. Celkově bylo za únor poskytnuto hypoték v objemu mírně přesahujícím 4,6 mld. Kč, což je meziroční pokles o 7%. Únor tak potvrdil dlouhodobý trend spjatosti hypoték s ekonomickou recesí, nic překvapivého.

Co je velmi pozitivní je trend snižování hypotečních úrokových sazeb, který potvrzuje, že banky chtějí půjčovat a dávají signál k možnému oživení. Z níže uvedeného grafu je trend poklesu patrný a je pozitivní, že minimální úroková sazba pětileté fixace se dostala stabilně pod úroveň 5,0%. Je to pro kategorii hypoték do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a pětiletou fixaci, kterou v tomto roce volí více než 50% klientů.

Co je velmi důležité zdůraznit je to, že oživení poptávky po hypotékách nebude přímo taženo nastartováním snižování úrokových sazeb bankami, ale obratem ve vývoji ekonomiky. Zjednodušeně řečeno, výsledek letošního roku v hypotékách závisí více a především na oživení ekonomiky a ochoty klientů v zadlužení. Pokles úrokových sazeb je především podpůrným efektem, který dává impuls a signál, je velmi důležitým faktorem, nicméně např. vývoj nezaměstnanosti a vytváření nových pracovních míst je podmínkou oživení zcela zásadní, a tedy nutnou. Oba parametry (sazby a nezaměstnanost) nebudou a v západních ekonomikách (dle dlouhodobých zkušeností s recesemi) nebyly časově synchronní. Tedy, k aktuální situaci, pokud klesají úrokové sazby, zpravidla dochází k oživení úvěrování s šesti, ale i dvanáctiměsíčním zpožděním. To je fakt, se kterým je nutné počítat i u nás. Klíčovou otázkou bude vývoj úrokových sazeb ve druhém pololetí letošního roku, neboť v tom prvním pololetí věříme, že bude trend snižování sazeb zachován.

Zajímavý je vývoj úvěrů ze stavebního spoření. Zde dochází v letošním roce, na rozdíl od hypoték, k oživení. Za leden a únor narostl objem úvěrů ze stavebního spoření meziročně o 5%. V únoru se poskytlo téměř stejně úvěrů ze stavebního spoření jako hypoték, 4,46 mld. versus 4,6 hypoték. Ukazuje se, že úvěry ze stavebního spoření těží ze stabilně dobrých úrokových sazeb, ale především „zásobníku“ smluv o stavebním spoření, které pozitivně podporují poptávku. Stavební spořitelny těží také z malé části (nikoli však zanedbatelné) z toho, že refinancují hypotéky od bank, dokážou totiž dát velmi zajímavé podmínky, především klientům, kteří si u nich dlouhodobě spoří. Vývoj dalších měsíců bude zajímavý, neboť tradičně dojde s příchodem jara k oživení výstavby, ale i poptávky po řešení bytové situace či vylepšení bydlení. Březen a duben by mohl ukázat první signály, jak se letošní rok bude vyvíjet. Nechme se překvapit.  


 

Libor Ostatek

odebírat zprávy