Co je za skokovým poklesem hypoték v lednu?

Co je za skokovým poklesem hypoték v lednu?

23.2.2010 - V lednu bylo poskytnuto v ČR přes 2500 hypoték v objemu 4,3 mld. Kč. I přesto, že je lednový výsledek sám o sobě nejslabší za posledních 5 let, není mimo očekávání, které jsme měli na počátku roku. Meziročně poklesl počet lednových hypoték o 5% a v objemu o 7%. To není nic zásadního. Co je však zajímavé, je propad oproti prosinci, tedy minulému měsíci. V objemu se v lednu 2010 poskytlo o bez mála o 30% hypoték méně, než v prosinci 2009. Co je za tímto skokovým poklesem?

Analyzovali jsme hypoteční trh Velké Británie z pohledu přechodu roku, z důvodu možného srovnání. K našemu překvapení jsme zjistili, že propad hypoték v lednu tohoto roku oproti loňskému prosinci byl v UK 32%, tedy procentuelně téměř srovnatelný. Shodné s námi je i to, že experti očekávali tento lednový výsledek, který byl nejhorším hypotečním měsícem od roku 2000. Nicméně pokles v UK byl evidentně způsoben umělým zásahem státu, respektive nárůst hypoték v prosinci způsobila daňová výhoda, která se vztahovala na nemovitosti zakoupené do konce roku 2009, kde klient ušetřil (díky tzv. Stamp duty holiday) slušný obnos. Jednoduše, zvýhodnění spočívá v odložení daně, která se platí nad určitou cenu nemovitosti (nad cenu 175.000 Liber je to např. 1%). Klienti tak chtěli tuto výhodu stihnout do konce roku 2009 a to způsobilo nárůst poskytnutých hypoték v prosinci 2009.

U nás však tento umělý faktor nebyl a je tedy otázkou, co meziměsíční propad způsobilo? Navíc banky začaly dávat signál, že chtějí letos úvěrovat a hypotéky poskytovat. Lednové snížení sazeb bylo sice v řádu desetin, ale i tak došlo k nejčetnějším úpravám sazeb za posledního půl roku. Spíš než jedna hlavní příčina propadu (jako tomu bylo v UK) se u nás schází několik faktorů, které pokles způsobily. Domníváme se, že největší vliv má to, že lidé na přelomu roku uvažují hodně opatrně a rozvážně, výrazně se projevuje silná zima a zastavení výstavby. Realitní trh je rovněž zamrzlý a hlavně, poptávka je velmi ovlivněna kulminující ekonomickou recesí, především stabilním nárůstem nezaměstnanosti a ne příliš pozitivními prognózami, viděno očima klientů. V únoru neočekáváme změnu situace a nárůst poskytnutých hypoték, spíše stagnaci. Změna by měla nastat v březnu, kdy začne „rozmrzat“ jak realitní trh, tak nálada lidí a ochota se zadlužit.

Libor Ostatek

odebírat zprávy