V únoru si banky spravily chuť. Sazby míří na rekord
24.3.2014 - Tuzemské banky v letošní únoru poskytnuly 5842 hypoték v celkovém objemu 9,519 mld. Kč*, takže průměrná výše hypotečního úvěru činila v únoru 1 629 452 Kč, jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz, který dlouhodobě monitoruje počty a objemy reálně sjednaných hypoték.
V meziročním srovnání objem i počet poskytnutých hypoték rostl o více než 10 procent, v meziměsíčním srovnání objem vzrostl dokonce o 2,5 miliardy korun, což v procentuálním vyjádření znamená nárůst o 37 %.
Vysvětlení skokového nárůstu jak objemu, tak počtu poskytnutých hypoték je nasnadě. V lednu trh poznamenalo výrazné ochlazení obchodních aktivit bank související s implementací nového občanského zákoníku. Objem poskytnutých hypoték také díky tomu klesl na 3leté minimum, když celková suma nedosáhla ani 7 miliard korun. Během února se již situace stabilizovala, banky se vrátily do starých kolejí, začaly hýbat s úrokovými sazbami, spustily nové kampaně a výsledkem je suma hypoték přesahující 9,5 mld. Kč, a nový únorový rekord. V součtu za oba měsíce objem sjednaných hypoték činí 16,5 miliardy korun, tedy jen o půl miliardy méně, než ve stejném období loňského roku, jak ilustruje graf č. 2.
Podobně jako v předchozích letech hraje důležitou roli v interpretaci zveřejňovaných dat faktor refinancování. Vzhledem k nižšímu refinančnímu potenciálu odhadujeme podíl refinancování pro letošní rok zhruba na úrovni 31 %. Po očištění zveřejněných dat o „recyklované hypotéky“ objem nových hypoték činí 11,4 mld. Kč, což je více než v loňském roce. Přesná čísla zachycující míru refinancování by měla v průběhu letošního roku zveřejnit Česká národní banka, která konečně začala data o tomto segmentu od jednotlivých bank sbírat.
Sazby prolomí loňská minima
V únoru došlo k potvrzení naší predikce, kdy jsme na základě vývoje indexu nabídkových úrokových sazeb (GOFI 70) předpovídali, že průměrná úroková sazba reálně sjednaných hypoték klesne ke 3 procentům. Hodnota ukazatele HYPOINDEX aktuálně činí 3,01 % (m/m - 0,7 p.b.). Nabídkové sazby však i nadále klesají, index GOFI 70 již prolomil historická minima a to samé čeká podle našeho názoru i HYPOINDEX. Ten svého minima - 2,95 % dosáhl v červnu 2013 a tento rekord je nyní v ohrožení.
Stavební spoření propadlo
Stavební spořitelny v únoru půjčily svým klientům podprůměrných 2,253 miliardy korun, což je jeden z nejhorších výsledků od ledna 2011. Loni ve stejném období suma sjednaných úvěrů činila 3,03 mld. Kč, meziroční pokles v objemu sjednaných úvěrů tak činí 26 %. Největší část ze zmíněných 2,3 mld. Kč tvoří podíl Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) s 1,22 mld. Kč. S odstupem následuje Raiffeisen stavební spořitelna s 0,45 mld. Kč, Stavební spořitelna České spořitelny (0,36 mld. Kč) Modrá pyramida (0,17 mld. Kč) a Wuestenrot stavební spořitelna (0,06 mld. Kč).
Trh financování bydlení
Společně hypoteční banky a stavební spořitelny v prvních dvou měsících letošního roku sjednaly úvěry na bydlení v celkové hodnotě 21,7 mld. Kč, přičemž poměr hypoték a úvěrů ze stavebního spoření je zhruba 1:3 ve prospěch hypoték.
Podle našeho prvotního odhadu, který budeme v průběhu roku korigovat, by letos objem sjednaných hypoték mohl dosáhnout zhruba 150 miliard korun a produkce stavebních spořitelen, pokud byl únor pouze výkyvem, by se díky stabilizaci prostředí mohla přiblížit 50 miliardám korun. V celkovém souhrnu letošní rok představuje potenciál cca 200 miliard korun, přičemž v tomto odhadu je započtena také produkce bank neposkytujících svá data Ministerstvu pro místní rozvoj ani hypoindexu (mBank, Oberbank, WSPK, Fio banka).
*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky
Libor Ostatek